Numer rachunku bankowego ma 28 cyfr – zatem nie jest trudno o pomyłkę przy składaniu dyspozycji przelewu. I co wówczas?Czy tracisz pieniądze przekazane na niewłaściwy rachunek?

W przypadku pomyłki ważna jest szybka interwencja czyli kontakt z bankiem. Banku księgują pieniądze dwa – trzy razy dziennie. Jeśli więc zorientujesz się i zgłosisz pomyłkę w banku przed księgowaniem to istnieje możliwość odzyskania środków. Powodzenie transakcji zależy przede wszystkim od dynamiki działania pracowników banku.

Gorzej gdy pieniądze zostały już zaksięgowane bowiem bank nie może udzielić informacji do kogo trafiły środki. Czy zatem wszystko stracone? Niekoniecznie. Należy wówczas wystosować do swego banku odpowiednie pismo reklamacyjne. Na jego podstawie bank jako pośrednik wyśle wezwanie do zapłaty osobie, która otrzymała błędny przelew.

Art. 405 Kodeksu Cywilnego mówi, że jeśli ktoś bezpodstawnie otrzymał korzyść majątkową kosztem innej osoby zobowiązany jest do zwrotu w naturze lub gdy jest to niemożliwe do zwrotu wysokości jej wartości