Wiele osób używa powyższych pojęć zamiennie myśląc, że opisują ten sam produkt bankowy.

A Ty? Wiesz czym się różnią?

? Mechanizm działania kredytu odnawialnego a debetu w koncie jest praktycznie identyczny. W obu przypadkach dostajesz dostęp do dodatkowych pieniędzy na koncie.

? Debet jest dostępny tylko wówczas gdy masz otwarte konto osobiste w danym banku. Z racji tego, że jesteś już klientem banku to jest spora szansa na to, że otworzysz debet w koncie bez konieczności wizyty w banku. Formalności dopełnisz przez telefon bądź internet.

? Posiadając debet w koncie w praktyce możesz wydać więcej pieniędzy niż faktycznie posiadasz. Nie mniej nie są to wysokie kwoty. (przyznana kwota zależy często od Twojej historii klienta w banku – jak długo masz konto, jakiej wysokości wpływy masz co miesiąc, czy masz umowę o pracę na czas nieokreślony). Wykorzystane środki trzeba oczywiście zwrócić.

? Kredyt odnawialny daje dostęp do dużo większej kwoty pieniędzy, ale jego uzyskanie jest bardziej “sformalizowane”. Przede wszystkim trzeba podpisać umowę kredytową lub aneks do tej już posiadanej – a to oznacza wizytę w banku.

? Kredyt odnawialny najczęściej jest przyznawany na 12 miesięcy. Często jednak jest przedłużany “z automatu” na kolejny rok jeśli nie wypowiesz umowy.

Pamiętaj, że debet oraz linia kredytowa nie dają Ci co miesiąc nowych środków. Przez cały okres masz do dyspozycji tylko określoną kwotę. Dostajesz ją raz – podczas wnioskowania o debet bądź kredyt odnawialny. Oczywiście jeśli co miesiąc rozliczasz się z bankiem możesz korzystać z tej kwoty wielokrotnie.